Usaina Bolta
Usaina Bolta » Aktualności » Dlaczego Usain Bolt jest taki szybki?

Dlaczego Usain Bolt jest taki szybki?

01 Jul 2024, 18:44
Aktualności
216
0
Dlaczego Usain Bolt jest taki szybki?
Na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 2009 roku Usain Bolt ustanowił rekord świata w prędkości na 100 metrów: osiągnął prędkość prawie 45 km/h – nikomu wcześniej ani później nie udało się tego osiągnąć. Więcej najnowszych aktualności.

Naiwnością byłoby sądzić, że Lightning Man swoje nieosiągalne prędkości zawdzięcza wyłącznie treningom i wytrwałości: to zasługa genów i szczególnej budowy mięśni jamajskiego sportowca. Ale co dokładnie dzieje się w komórkach biegacza po starcie? Do tej pory naukowcom nie udało się zaobserwować mechaniki molekularnej tego procesu: to tak, jakby badać galopującego konia bez aparatu fotograficznego lub kamery wideo. Ale teraz można na chwilę zatrzymać szaleńczo pędzące cząsteczki i zrobić zdjęcie.
Zamrażając żywe komórki, Stefan Raunser i jego zespół badawczy są w stanie sfotografować to, co się w nich dzieje – ruch i interakcję aktywnych cząsteczek. Mogą także porównać aktywność białek w komórkach mięśniowych Usaina Bolta i przeciętnego człowieka.
Podstawą siły motorycznej mięśni są dwa białka: aktyna i miozyna. „Akttyna tworzy długie włókna, po których poruszają się cząsteczki miozyny, zupełnie jak na bieżni. Skurcze mięśni to ruch cząsteczek miozyny” – wyjaśnia członek grupy Raunsera, Julian von der Ecken.
Naukowcy sugerują, że aktyna i miozyna szczególnie dobrze działają na mięśnie zawodowych biegaczy. Organizacja ich wspólnego ruchu zależy od środowiska, w którym zlokalizowane są „ślady” aktyny i miozyny, a środowisko z kolei zależy od aktywności określonych genów.
Jeśli Raunsenowi uda się dokładnie dowiedzieć, jak działają białka podczas kurczenia się komórek mięśniowych, naukowcy zrozumieją nie tylko, jak biegają najszybsi ludzie, ale także jak sobie radzić z tymi, których mięśnie pracują gorzej niż zwykle.

Sześć niesamowitych faktów na temat Usaina Bolta – najszybszego biegacza świata

1. Kluczem do sukcesu w 2008 roku były Chicken McNuggets

Przypomina sukces Usaina Bolta na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku – McDonald's. W ciągu 10 dni w Pekinie zjadł około 1000 nuggetsów. To około 4700 kalorii dziennie. Usain jadł tak dużo w McDonald's, ponieważ fast foody sprawiły, że był szybki, ponieważ Jamajczycy (a on był jednym z nich) uważali, że chińskie jedzenie jest „dziwne”.

2. Bolt jest biznesmenem


Najszybszy człowiek świata poza treningami, trenowaniem i wyścigami ma inne zainteresowania w swoim życiu. Jednym z nich jest biznes. Usain Bolt nie tylko wprowadził słuchawki Run-Free z technologią Soul Electronics, ale także wypuścił linię odzieży o nazwie Bolt Collection. Jest także właścicielem restauracji Tracks And Records na Jamajce.

3. Jest marzeniem marketera


Bolt współpracuje z wieloma firmami, w tym z Gatorade, Hublot, Virgin Media, Visa, Nissan Motors i Puma. Ten ostatni jest jego największym sponsorem i jest z nim najdłużej.
Na najnowszej liście bogatych magazynu Forbes znalazł się na 73. miejscu z dochodami w wysokości 21 milionów dolarów (29 milionów dolarów australijskich). Ma kontrakt emerytalny z Pumą o wartości do 4 milionów dolarów rocznie. Umowa obowiązuje do 2025 roku.

4. Nic nie jest w stanie go zdenerwować


Podczas Igrzysk w Pekinie w 2008 roku nie tylko musiał zmagać się z niekorzystnym wiatrem, ale także stracił buty podczas biegu na 100 metrów.
Ale tego dnia nic nie było w stanie go spowolnić. Był nie tylko szybszy niż otaczających go siedmiu biegaczy, ale także szybszy niż ktokolwiek w historii tego sportu, ustanawiając rekord świata w czasie 9,69 sekundy i zdobywając swoje pierwsze złoto olimpijskie.

5. Bolt cierpi na ciężką skoliozę


Po raz pierwszy pojawił się, gdy Usain był nastolatkiem, kiedy szybko dorastał. Jego prawa noga jest o 1,3 cm krótsza od lewej. Tył sprawia Boltowi wiele kłopotów. Zawsze towarzyszy mu osobisty masażysta, który pracuje nad prawidłowym ułożeniem ciała słynnego sportowca. Specjalny kurs rehabilitacyjny dla Bolta przygotował główny lekarz niemieckiej reprezentacji w piłce nożnej, lekarz ortopeda Hans-Wilhelm Müller-Vollfahrt.

zobacz także:

Uwagi
Minimalna długość komentarza - 50 znaków. komentarze są moderowane
reload, if the code cannot be seen