Usaina Bolta
Usaina Bolta » Aktualności » Oszuści zniszczyli najszybszego człowieka na świecie

Oszuści zniszczyli najszybszego człowieka na świecie

01 Jul 2024, 16:28
Aktualności
243
0
Oszuści zniszczyli najszybszego człowieka na świecie
Z konta jamajskiego sprintera Usaina Bolta skradziono 12 milionów dolarów.
Legendarny jamajski sprinter Usain Bolt, najszybszy człowiek na świecie, był tematem wszystkich wiadomości w styczniu 2023 r. Więcej najnowszych aktualności.

Ale nie z powodu kolejnego rekordu, ale z wyjątkowo nieprzyjemnego powodu. Sportowiec stracił przez oszustów ponad 12 milionów dolarów. Oprócz mistrza olimpijskiego rannych zostało 40 innych osób.
Co się stało?

Skradzione miliony

15 stycznia menadżer Bolta Nugent Walker powiedział, że z konta sportowca w jamajskiej firmie inwestycyjnej Stocks and Securities Limited (SSL) zniknęła duża suma pieniędzy. Sam Usain zauważył stratę 11 stycznia i natychmiast skontaktował się z policją.
Szczegóły zdarzenia są obecnie badane przez Jamajską Jednostkę Dochodzeń Finansowych i Jamajską Komisję Usług Finansowych (FSC). Uważa się, że pieniądze zniknęły z konta Bolta w wyniku oszustwa jednego z pracowników SSL.
Walker wyjaśnił, że nie potrafi podać kwoty skradzionej sportowcowi, ale później okazało się, że Usain stracił ponad 12 milionów dolarów. Pieniądze te oszczędzał dla swoich bliskich i na starość.
Bolt skomentował tę sytuację, publikując na portalach społecznościowych wersety z utworu „Critics of the World” napisanego wspólnie z muzykiem NJ.
"W świecie kłamstw... Gdzie jest prawda?" Historia zła... Jaki jest jego korzeń? – napisał sprinter.

Prawnik Bolta, Linton Gordon, powiedział CNN, że złożono wniosek o zwrot kwoty 12,8 miliona dolarów po tym, jak saldo jego konta SSL „w tajemniczy sposób” uszczupliło się o nieco ponad 12 milionów dolarów, twierdzi prawnik. , jeśli jego środki nie zostaną zwrócone.
Bolt nie otrzymał jednak odpowiedzi na list. Sportowiec poinformował o tym na portalu społecznościowym.
Usain wyjaśnił sytuację: „Głucha cisza”.

Oszustwa byłych pracowników

W rzeczywistości historia oszustwa firmy wyszła jeszcze przed ogłoszeniem Bolta. Od początku stycznia jamajskie organy ścigania otrzymują skargi dotyczące oszustw pieniężnych w SSL. 7 stycznia Jean-Ann Panton, była doradczyni SSL ds. opieki społecznej, została uznana za winną. Zgodził się współpracować w dochodzeniu i powiedział, jakich inwestorów oszukał i ile pieniędzy wypłacił z ich kont. W tym czasie nazwa Bolta nie została aktywowana.

10 stycznia spółka SSL zgłosiła Komisji Usług Finansowych (FSC) Jamajki i innym agencjom rządowym oszustwo na kwotę około 3 miliardów JMD (około 19,7 miliona dolarów) na podstawie zeznań Panto. Działania byłego pracownika ucierpiały ponad 40 osób, w tym, jak wiadomo, Usain.
FSC i Jamajska Jednostka Dochodzeń Finansowych w dalszym ciągu badają szczegóły tej sprawy. Władze w dalszym ciągu przesłuchują Panto i przeszukały już dwa jego domy, przejmując różne telefony i dokumenty, które mogą pomóc w dochodzeniu.

„Oszustwa na takim poziomie nigdy wcześniej nie miały miejsca”


Komisja Usług Finansowych Jamajki (FSC) przejęła tymczasowe zarządzanie SSL. Dyrektor naczelny FSC, Everton McFarlane, zwołał konferencję prasową, aby skomentować incydent z oszustwem.

„Według najlepszej wiedzy FSC, nigdy wcześniej nie zaobserwowano takiego poziomu oszustw” – powiedział McFarlane. „Kradzież pracowników to ryzyko, przed którym stoją wszystkie firmy, a większość firm, zwłaszcza instytucji finansowych, traktuje je bardzo poważnie… W całej branży postrzegane jest to ryzyko jako opłacalne”.
Jednak według doniesień mediów reżyser unikał odpowiedzi na szereg pytań. W szczególności nie skomentował faktu, że od 2017 roku cyklicznie pojawiają się naruszenia w działaniu SSL.

Kilka dni po konferencji prasowej, 19 stycznia, MacFarlane złożył rezygnację. Stanowisko opuści 31 stycznia. Tak powiedział Nigel Clark, Minister Finansów kraju.

„Jestem bardzo zły, że oszustwa związane z SSL dopiero teraz wychodzą na światło dzienne. Obiecuję, że rząd zrobi wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić utrzymanie siły i zaufania do jamajskiego sektora finansowego” – wyjaśnił Clarke.
Ta sytuacja tak bardzo wstrząsnęła Jamajką, że lokalni muzycy zaczęli wydawać o niej piosenki. Raper Gage wydał utwór SSL, w którym jako Bolt opowiada o zdarzeniu. „Gdzie są pieniądze, gdzie one są?” – główne pytanie zadane przez muzyka w piosence. Wydaje się, że te same myśli krążą po głowach dotkniętych Jamajczyków, w tym Usaina. Jedyne, co mogą zrobić, to poczekać, aż śledztwo będzie kontynuowane.

zobacz także:

Uwagi
Minimalna długość komentarza - 50 znaków. komentarze są moderowane
reload, if the code cannot be seen